Куратарская лекцыя «Поднимите врата, верхи ваши»

Запрашаем на куратарскую лекцыю ў межах новай выставы "Брама".

Тэма лекцыі: “Поднимите врата, верхи ваши”.

19.04 (пятніца) у 18:00, філіял Веткаўскага музея.

Які цар уваходзіць праз царскую браму праваслаўнага храма? І чаму асноўны канон выяў на гэтай браме змяшчае зусім не асоб царскіх крывей? Пра гэта паспрабуем пагутарыць на куратарскай лекцыі.

Ну, і не быў бы Веткаўскі музей сабою, калі б не звязалася тэма царкоўнага і народнага. Паразважаем, наколькі традыцыйнае разуменне брамы, як архетыпа ўваходу ў міфалогіі беларусаў адпавядае старажытнабіблейскім уяўленням і царкоўнай літургічнай практыцы.

Лектар: Андрэй Скідан, навуковы супрацоўнік Веткаўскага музея.

Месца правядзення: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Кошт: 3 BYN.

Тэлефон філіяла: +375 232 50-96-98

Приглашаем на кураторскую лекцию в рамках новой выставки "Врата".

Тема лекции: “Поднимите врата, верхи ваши”.

19.04 (пятница) в 18:00, филиал Ветковского музея.

Какой царь входит через царские врата православного храма? И почему основной канон изображений на этих вратах содержит отнюдь не лиц царских кровей? Об этом побеседуем на кураторской лекции.

Ну, и не был бы Ветковский музей собою, если бы не связалась тема церковного и народного. Поразмышляем, насколько традиционное понимание ворот, как архетипа входа в мифологии беларусов соответствует древнебиблейским представлениям и церковной литургической практике.

Лектор: Андрей Скидан, научный сотрудник Ветковского музея.

Место проведения: г. Гомель, площадь Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Стоимость: 3 BYN.

Телефон филиала: +375 232 50-96-98